Projekt: ”Analiza društvenih faktora koje utječu na kvalitetu života braniteljske populacije –smjernice za budućnost“
www.tematskemreze-branitelji.hr
Projekt je financiran od strane Europskog socijalnog fonda i Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi (ZUV HGP), Zajednica županijskih zajednica, udruga HVIDR-a RH i ostale partnerske organizacije planiraju provesti projekt ”Analiza društvenih faktora koje utječu na kvalitetu života braniteljske populacije –smjernice za budućnost“ s ciljem poboljšanja kvalitete življenja hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata.
Projekt je započeo u listopadu 2020. godine, a provedba je planirana u trajanju od trideset šest mjeseci tj. do listopada 2023. godine. Branitelji ovim projektom ostvaruju izravnu mogućnost sudjelovanja u unapređenje zakonskih odredbi kojima se reguliraju njihova prava.
Glavni ciljevi projekta su ispitivanje javnog mijenja, a dobiveni podaci obradit će se u sklopu stručnih i znanstvenih istraživanja na kojima će sudjelovati renomirani profesori triju znanstvenih organizacija (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatsko katoličko sveučilište i Sveučilište u Zadru) koji će svoj rad predstaviti u znanstvenim člancima i uputama za izradu smjernica. Teme ovih ispitivanja tiču se: javnog mnijenje o braniteljima i slike kreirane u medijima, zdravstvene skrbi za branitelje, radne aktivnost branitelja i njihove uključenost u društveno poduzetništvo, ratnog turizma u RH, psihosocijalnog statusa obitelji branitelja, komunikacije branitelja s donositeljima odluka. Izrađene smjernice bit će predstavljene donositeljima odluka tijekom šest strukturiranih dijaloga na kojima će sudjelovati branitelji, predstavnici neprofitnog i profitnog sektora, socijalni partneri, jedinice lokalne/regionalne samouprave, članovi znanstvene zajednice, predstavnici resornih ministarstava, agencija i ustanova. Ukupna evaluacija predloženih smjernica bit će predstavljena na završnoj nacionalnoj konferenciji u Zagrebu, a rezultati projekta bit će uspoređeni s novim Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, te predstavljeni javnosti, dok će sve projektne aktivnosti biti objavljene na web portalu Tematske mreže.
Nakon završetka projekta očekuje se izmjena nekoliko zakonskih odredbi koje će imati izravan i dugoročan učinak na braniteljsku populaciju, a to su: poboljšanje sustava zdravstvene skrbi za branitelje, olakšano zapošljavanje i sustavno poticanje osnivanja društvenih poduzeća (zadruge branitelja), unapređenje i ubrzanje komunikacije branitelja s donositeljima odluka. Projekt stremi ka postizanju otvorenije komunikacije između braniteljske populacije i javnosti, zbog čega će se istražiti pluralizam i objektivnost medija. Dugoročni cilj projekta jest i obogaćivanje ponude ratnog i adrenalinskog turizma u RH, i to kroz izravno zapošljavanje branitelja (poticanje sezonskog i cjelogodišnjeg angažiranja branitelja od strane turističkih agencija). Istraživanja i članci nastali tijekom projekta uvelike će doprinijeti razvoju znanstvenog pristupa u rješavanju problema braniteljske populacije i obogatiti akademsku zajednicu za važna otkrića. Projektom se potiče sinergija braniteljskih udruga na području cijele RH, a daljnje širenje tematske mreže bit će pojednostavljeno zahvaljujući zajedničkom web portalu. Portal će objedinjavati sve udruge prvotno uključene u projekt kao i one koje će tek pristupiti tematskoj mreži, te sveopću javnost – informirajući o aktualnim događanjima na projektu, izvještavajući o rezultatima anketa i istraživanja, dajući uvid u ishode strukturiranih dijaloga. Na portalu će biti objavljenje izrađene smjernice i korisni podaci za branitelje (edukativni materijali, upute o medicinskoj skrbi itd.). Na projektu je ukupno zaposleno pet osoba u Zboru udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi, HVIDR-a RH, Udruzi specijalne policije iz Domovinskog rata RH i Udruzi ratnih veterana 4. gardijske brigade ”Pauci”. Kao vanjski suradnici angažirano je pedeset pet osoba od kojih devet s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, pet s Hrvatskog katoličkog sveučilišta i jedna osoba sa Sveučilišta u Zadru.